Berettyóújfalui Szakképzési Centrum

Történet

Iskolánk története

Történet

Berettyóújfaluban 1885-ben vette kezdetét a tanoncképzés, ennek a több mint egy évszázados szakmunkásképzésnek az örököse az iskola.

A település kézművessége, majd kezdeti ipara a XIX. század végén és a XX. század első évtizedeiben alakult. Földrajzi fekvése kedvező, hiszen Debrecen és Nagyvárad között helyezkedik el.

A Nagyváradon megalakuló Ipartestület mellett alakult ki a tanoncképzés, melyet 1950-ben váltott fel a szakmunkásképzés a debreceni 109. számú Ipari Szakmunkásképző Intézet kihelyezett tagozataként.

1973-ban lett az iskola tanügyileg önálló, majd 1974. január elsejétől 126. számú Ipari Szakmunkásképző Intézet néven teljesen függetlenné vált. 1976 áprilisától rendelkezik önálló épülettel, amit azóta kétszer bővítettek.

1996 óta Eötvös József Szakképző Intézet néven a bihari térség legnagyobb létszámú középiskolájává váltunk.

2005-ben tagintézményként iskolánkhoz csatolták a Brózik Dezső Mezőgazdasági Szakközépiskola és Szakmunkásképző Intézetet, amely hasonló gazdag múlttal rendelkezett.

1905-ben kezdődött a mezőgazdasági szakmai oktatás Berettyóújfaluban. Az iskolai rendszerű oktatás tárgyi feltételei 1927-ben váltak valóra azzal, hogy megteremtették a bentlakásos rendszerű képzés feltételeit.

Az „Aranykalászos Gazda” képzés 1939-től – első bihari középiskolaként – érettségit adó formával is kiegészült. 1950-62 között a nagyüzemek igényei szerint újabb ágazatokat indított. 1992-től indult ismét a középiskolai érettségit adó forma az intézményben, amelyre 1997-től technikusi képzés épült.

2006-tól a két iskola egyesült, a tagintézmény beolvadt az Eötvös József Szakképző Intézetbe.

2011-ben – fenntartói döntés alapján – a Bessenyei György Szakközépiskola tagintézményeként működött tovább. A törvényi változások következtében a fenntartói jogokat a Berettyóújfalui Tankerület, majd a Debreceni Tankerület látta el. Ezzel egyidejűleg folyamatosan csökkent a tanulói létszám. Ennek oka a demográfiai változásokban, illetve a képzési szerkezet megváltozásában keresendő.

Az agrárágazathoz tartozó képzések – törvénymódosítás következtében – átkerültek a Széchenyi István Mezőgazdasági Szakképző Iskolához.

1. július 1-től a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum iskolájaként folytatjuk tevékenységünket.

Berettyóújfalui Szakképzési Centrum

Berettyóújfalui SZC Eötvös József Szakképző Iskola